11 Ekim 2021 Pazartesi

DİJİTALLEŞMEYEN FİRMALAR BÜYÜK RİSK İLE KARŞI KARŞIYA

Enfotek'in vizyon projelerinden olan Online ERP Eğitimi konusu TMMOB Tekstil Mühendisleri Odası Youtube kanalından canlı yayınında konuşuldu. TMMOB Tekstil Mühendisleri Odası İzmir Şube YK Üyesi Aslı Erdoğan'ın moderatörlüğünü yaptığı programda, TMMOB Tekstil Mühendisleri Odası MYK Başkanı Aykut Üstün ve Enfotek Genel Müdürü Tekstil Yüksek Mühendisi Tuğrul Tamtürk konuşmacı olarak yer aldı. Programda Enfotek'in tarihçesi ve ürünleri, ERP,  Online ERP Eğitimi, Yalın Dijitalleşme, Endüstri 4.0 ve tekstil sektörü gibi konular ele alındı.

ERP sistemlerinin şirketler için hayati önem taşıdığını belirten Tuğrul Tamtürk, “ERP’ler bir işletmenin sinir sistemleridir. Vücudunuzda sinir ağı olmadığı zaman eliniz bunu hissetmez ve elinizi kaybedersiniz. Dolayısıyla firmalarda da bu refleksin oluşması, şartlara uyum sağlayabilmesi ve pazarın gerçeklerine uyum sağlaması için bu gereklidir” dedi.

FORMATLI VE ULAŞILABİLİR BİLGİ

Formatlı bilginin önemine vurgu yapan ve bunun ulaşılabilir olması gerektiğinin altını çizen Tamtürk şöyle devam etti: “İletişim iki türlüdür, formatlı ve formatsız iletişim. E-posta ve telefonlar ile yaptığımız iletişim formatsız iletişimdir. Formatsız iletişimde saatlerinizi bile harcasanız her seferinde farklı bilgi aktarıldığından o bilgiye ulaşmanız zor olur. Ancak ERP’lerde çok kapsamlı bir veri tabanı olduğu için formatlı bilgiye ulaşabilirsiniz. Yüzlerce farklı metod ve bilgi akış halinde ve bir insan beyninin bunu yönetebilmesi çok zordur.”

SİSTEMİN GEREKLİLİĞİ TARTIŞILMAZ HALE GELDİ

Sektörde bulunduğu son 30 yılda ERP’ye yaklaşımlarını değerlendiren Tamtürk, “İlk 10 yılda şirketlerin mali durumları iyiydi, hammaddeye kolay ulaşıp karlı satışlar yapabiliyorlardı. Ancak dijitalleşme eğilimi yoktu” dedi. Bunun İkinci 10 yılda daha yumuşak bir zemine oturduğunu belirten Tamtürk şöyle konuştu: “Büyümekte olan firma sahipleri ERP konusuna ilgi duydu. Ancak çalışan kültürü yeterli değildi. Günümüze geldiğimiz son 10 yılda ise çalışanlar da yazılım kültürüne geçiş yaptılar. Özellikle son 5 senede küçük ölçekli yahut büyük ölçekli firmalarda dahi bir sistemin gerekliliği tartışılmaz hale geldi. Kanaat anlamında hiçbir sorun yok, yol haritaları konusunda doğru yolları öneriyoruz.”