05 Kasım 2021 Cuma

YALIN DİJİTALLEŞME OLMADAN ERP PROJELERİ SONUCA ULAŞMIYOR

Enfotek'in vizyon projelerinden olan Online ERP Eğitimi konusu TMMOB Tekstil Mühendisleri Odası Youtube kanalından canlı yayınında konuşuldu. TMMOB Tekstil Mühendisleri Odası İzmir Şube YK Üyesi Aslı Erdoğan'ın moderatörlüğünü yaptığı programda, TMMOB Tekstil Mühendisleri Odası MYK Başkanı Aykut Üstün ve Enfotek Genel Müdürü Tekstil Yüksek Mühendisi Tuğrul Tamtürk konuşmacı olarak yer aldı. Programda Enfotek'in tarihçesi ve ürünleri, ERP,  Online ERP Eğitimi, Yalın Dijitalleşme, Endüstri 4.0 ve tekstil sektörü gibi konular ele alındı.

YENİ BİR KAVRAM ORTAYA ÇIKTI

Yalın Dijitalleşme kavramının ortaya çıkış aşamasını ve ERP projelerindeki başarıya katkısı hakkında konuşan Enfotek Genel Müdürü Tuğrul Tamtürk, “Piyasadaki hemen hemen her yazılım kendine ERP diyor. Biz burada farklı bir yol izlediğimizi biliyorduk ve bunu nasıl ifade edeceğimizi düşündük. Yalın Üretim teknolojisini biliyorduk. Ben Kalite Üretimi kökenli bir mühendisim. Oradan yalın üretim kavramını iyi biliyorum. Dijitalleşme de bizim işimiz olduğu için bu iki kavramı bir araya getirerek ‘Yalın Dijitalleşme’ diye o güne kadar mevcut olmayan bir kavram ortaya attık” dedi.

İŞ ZEKASINI DEVREYE ALDIK

Yönetim Danışmanları ile Yalın Dijitalleşme konseptini masaya yatırdıklarını ve meselenin sadece yazılım kurmak olmadığını belirten Tamtürk, ”Metotların iyileştirilmesi gerektiğini, katma değer katmayan atıl işlemlerin ortadan kaldırılmasını ve buna göre yeni metodoloji ile dijitalleşmenin başlatılması gerektiğinde hemfikir olduk” dedi.

Genel ERP yazılımlarından farklı olarak Uzman ERP konsepti ortaya koyduklarını belirten Tamtürk sözlerini şöyle noktaladı: “Tekstili sektöründe tekstili iyi bilen insanların ERP yapabileceğini, makine ise makine sektörünü bilen mühendislerin ERP yapabileceğini söyledik ve uyguladık. İşin içerisine iş zekasını da ekleyerek bir yalınlaşma kavramını ortaya koyduk. Ancak bunlar yapıldığında bir firmada katma değer artıyor, insan kaynakları ihtiyaçlarını düşürüyor, fireler azalıyor. Biz ürünlerimizi bu değerler üzerine geliştiriyoruz.”