09 Mayıs 2022 Pazartesi

ERP TEK BAŞINA ÇÖZÜM MÜDÜR?

‘Yarım Kalan ERP Projeleri ve İşletmelere Maliyetleri’ konusunun son bölümünde Enfotek A.Ş. Genel Müdürü Tuğrul Tamtürk, ‘ERP tek başına çözüm müdür?’ sorusunu yanıtladı, dijital dönüşümün çalışan ve şirketler üzerine etkilerini anlattı.


“Yazılım kendi başına çalışan bir organizma değildir. Onu bütünleyen yönetim ve çalışanların girdikleri verilerdir” diyen Tamtürk, “Calışanlar bu verilerden oluşan anahtar performans göstergeleri denilen, rapor, grafik ve tablolardan bu verileri alırlar. Bu çıktılar üzerine fikir yürütülmesi gerekir. Yazılım ile çalışanlar arasında bir interaktivite olması lazım. Yazılım insan beynine muhtaçtır, insan da yazılıma” dedi.


YAZILIM ÇALIŞANLARA DEĞER KATAR
“İnsanda 5 duyu algısı vardır ve hayatı bu duyular ile yorumlar. Ancak 10 bin metrekarelik bir fabrikanın her ucunda neler olduğunu bize gösterecek olan yazılımdır. Bunu yorumlayıp, stratejik kararlar alacak ise çalışanlar ve yönetimdir. Çalışanların deneyimini sistemden çıkartarak da bir sonuç almak mümkün değildir” şeklinde ifadelerde bulunan Tamtürk şöyle devam etti: “Bazen kullanıcılar yazılımdan çekiniyor. Yazılım gelirse değerimiz azalır, bize gerek kalmaz diye düşünüyorlar. Aslında tam tersine yazılım gelirse çalışan değeri artar. Yazılım ile zekasını deneyimini ortaya koyan çalışanlar daha değerli olurlar.


Türkiye’de dijital dönüşüm yavaş ilerlediği için dijital dönüşümünü tamamlamış az sayıda şirket var.  Yazılımın personel sirkülasyonuna nasıl etkisi var diye düşünecek olduğumuzda yazılım burada turnosal kağıdı görevi görüyor. Yazılım bir firmanın içerisinde sistemli, düzenli ve hedefler ile çalışabilen çalışanlar ile, gündelik, dağınık ve sistemsiz çalışanları turnosal kağıdı gibi ayırır.

 

SİSTEM, ŞEFFAF OLMAK DEMEKTİR
Çünkü çalışma kültürü değişmeden de yazılımın tam anlamıyla oturması mümkün olmaz. Vücut nasıl ömrü dolan hücreyi temizlerse, yazılım da aynı görevi görür. İşletmeler uyum sağlayan çalışanlar ile yoluna devam edecektir. Bu gerekli bir değişimdir. Sistem ile yüzde 80-90 uyumlu çalışan personel yapılanması sağlandığında, iş değiştirme seçeneği en son düşünce olacaktır. Kişisel hatalar ve daha farklı kişisel sebepler olmadan o çalışan, sistemli bir firmadan ayrılmak istemeyecektir.”


Enfotek A.Ş. Genel Müdürü Tuğrul Tamtürk sözlerine şöyle nokta koydu: “Bir firmanın sistemli olması demek, şeffaf olması demektir. Şeffaflık bir firmanın performansının görünür olmasıdır. İşlerin ölçülebilir olduğunu gösterir. Böylelikle yönetim daha adaletli olmak zorundadır. Çünkü her şey verilerle görünür. Çalışan hedef belirler ve işin insan üstü karmaşasından kurtulur. Çalışan kendini daha başarılı hisseder.”